پرداخت سی اف ای | ثبت نام آزمون CFA

آزمون CFA یکی از شناخته شده ترین و معتبرترین آزمون ها در زمینه مهارت های تحلیلگر مالی است که توسط موسسه CFA آمریکا برگزار می شود. این آزمون شامل سه سطح است که در هر سطح موضوعات مختلفی از جمله اقتصاد، امور مالی شرکت ها، تجزیه و تحلیل صورت های مالی، مدیریت پورتفولیو و استانداردهای اخلاق حرفه ای سنجیده می شود. دارندگان این مدرک مزایای بسیاری از جمله تقویت رزومه فردی، افزایش درآمد، برقراری ارتباط با همکاران و سرمایه گذاران در سطح جهانی و دسترسی به منابع پیشرفته در حوزه صنعت کل دنیا دارند. برای شرکت در آزمون CFA باید شرایط آموزشی و تجربی خاصی را داشته باشید و هزینه های ثبت نام و عضویت را پرداخت کنید.

برای پرداخت هزینه این آزمون باید به یک کارت اعتباری یا حساب ارزی دسترسی داشته باشید که به دلیل تحریم ها علیه ایران این امکان به صورت مستقیم برای شما فراهم نیست به همین دلیل مجموعه میستری پی با پرداختی امن و راحت و دسترسی به درگاه های پرداخت بین المللی، هزینه ثبت نام شما را پرداخت می کند.

آزمون CFA برای چه افرادی مناسب است ؟

برای شرکت در آزمون CFA باید شرایط آموزشی و تجربی خاصی را داشته باشید. از جمله شرایط شرکت در آزمون CFA می‌توان به داشتن مدرک لیسانس یا معادل آن یا دانشجوی سال آخر کارشناسی یا معادل آن بودن، داشتن حداقل چهار سال تجربه کار مفید و مورد تأیید موسسه CFA، داشتن حداقل دو توصیه نامه از افراد واجد شرایط، پذیرفتن استانداردهای اخلاق حرفه‌ای و رفتاری موسسه CFA و پرداخت هزینه‌های ثبت نام و عضویت اشاره کرد.

چگونه می توان توصیه نامه گرفت ؟

برای گرفتن توصیه نامه برای آزمون CFA باید از افرادی که واجد شرایط هستند درخواست کنید. این افراد شامل دارندگان مدرک CFA، استادان دانشگاه، همکاران یا رؤسای شما در حوزه مالی و سایر افرادی که با توانایی‌های شما در زمینه مالی آشنا هستند می باشند. 

توصیه نامه باید به زبان انگلیسی نوشته شده و حاوی اطلاعات نام و نام خانوادگی و رابطه شما با توصیه دهنده، توضیح درباره تجربه، دانش و مهارت‌های شما در حوزه مالی و تأکید بر اینکه شما برای شرکت در آزمون CFA واجد شرایط هستید باشد. توصیه نامه باید به صورت الکترونیکی به موسسه CFA ارسال شود. شما باید از توصیه دهنده خود آدرس ایمیل رسمی خود را بگیرید و آن را در فرم ثبت نام خود وارد کنید. سپس موسسه CFA یک لینک به توصیه دهنده شما می‌فرستد که با کلیک بر روی آن می‌تواند توصیه نامه خود را بارگذاری کند. توصیه نامه باید قبل از مهلت ثبت نام آزمون CFA ارسال شود.

  

چگونگی ساختار آزمون CFA

آزمون CFA دارای سه سطح مختلف است که برای دریافت مدرک CFA باید نمره قبولی در هر سه سطح را دریافت کنید. طبق بیان CFA به طور متوسط فرایند گرفتن مدرک در این دوره تقریبا چهار 4 سال طول می‌کشد. ساختار آزمون CFA در هر سطح به شرح زیر است:

سطح I: سطح اول شامل 240 سوال چندگزینه‌ ای است که بین دو جلسه 3 ساعته تقسیم می‌ شوند. هر سوال دارای 3 گزینه پاسخ است و هیچ نمره منفی برای پاسخ نادرست وجود ندارد. سوالات تمام موضوعات را پوشش می‌دهند و به طور متوسط باید حدود 90 ثانیه برای هر سوال وقت بگذارید.

- سطح دوم II: شامل 20 مورد سوال است که بین دو جلسه 3 ساعته تقسیم می‌شوند. هر مورد شامل یک مقاله و 6 سوال چندگزینه‌ای است. هر سوال دارای 3 گزینه پاسخ است و هیچ نمره منفی برای پاسخ نادرست وجود ندارد. سوالات بعضی از موضوعات را فقط در جلسه صبح و بعضی را فقط در جلسه عصر پوشش می‌دهند و به طور متوسط باید حدود 18 دقیقه برای هر مورد وقت بگذارید.

- سطح سوم III: شامل 10 تا 15 مورد سوال است که بین دو جلسه 3 ساعته تقسیم می‌شوند. جلسه صبح شامل پاسخ‌دهی به سؤالات تشریحی است که باید با خودکار جواب داده شود. جلسه عصر شامل پاسخ‌دهی به سؤالات چندگزینه‌ای است که همانند سطح دوم هستند. هر سؤال دارای 3 گزینه پاسخ است و هیچ نمره منفی برای پاسخ نادرست وجود ندارد. سؤالات بعضی از موضوعات را فقط در جلسه صبح و بعضی را فقط در جلسه عصر پوشش می‌دهند و به طور متوسط باید حدود 12 تا 18 دقیقه برای هر مورد وقت بگذارید.

موضوعات مطرح شده در آزمون CFA

آزمون CFA یک آزمون حرفه ای برای سرمایه گذاران و مدیران دارایی است که از سوی CFA Institute برگزار می شود. این آزمون شامل سه سطح است که هر کدام از آنها دارای موضوعات مختلفی هستند. به طور کلی، موضوعات آزمون CFA شامل استانداردهای اخلاقی و حرفه ای، روش های کمی، اقتصاد، تجزیه و تحلیل صورت های مالی، شرکت های صادر کننده، سرمایه گذاری در سهام، درآمد ثابت، مشتقات، سرمایه گذاری های جایگزین و مدیریت سبد دارایی و برنامه ریزی ثروت می باشد.

اخذ مدرک CFA چه مزایایی دارد ؟

مدرک CFA دارای مزایای زیادی برای داوطلبان این آزمون است و قادر است آینده شغلی و تحصیلی خوبی را برای آنان رقم بزند. برخی از مهم‌ترین مزایای مدرک CFA عبارت‌اند از:
  • تقویت رزومه فردی و افزایش اعتبار حرفه‌ای
  • آشنایی با تمام مفاهیم و مسائل مربوط به حوزه مالی
  • افزایش مهارت و به تبع افزایش درآمد
  • برقراری ارتباط با همکاران محلی و جهانی
  • همکاری با سرمایه‌گذاران و شرکت‌های معتبر
  • حمایت موسسه CFA از فعالیت‌های تبلیغاتی شما در سراسر جهان
  • دسترسی به پیشرفته‌ترین و جدیدترین منابع و دیدگاه‌های صنعت جهانی

نمره قبولی در آزمون CFA

نمره قبولی در آزمون CFA یک نمره حداقلی است که داوطلبان باید برای قبول شدن در هر سطح آزمون کسب کنند. این نمره توسط هیئت مدیره CFA Institute تعیین می شود و بر اساس تجزیه و تحلیل عملکرد داوطلبان و سؤالات آزمون متغیر است. CFA Institute نمره قبولی را اعلام نمی کند، اما برخی منابع معتبر نشان می دهند که نمره قبولی هرگز بالاتر از 70 درصد نخواهد بود.
برای سطح I، شما باید حداقل 70 درصد از سؤالات چند گزینه ای را پاسخ دهید تا شانس قبول شدن داشته باشید. 
برای سطح II، شما باید حداقل 65 تا 70 درصد از سؤالات چند گزینه ای را پاسخ دهید تا شانس قبول شدن داشته باشید.
برای سطح III، شما باید حداقل 60 درصد از سؤالات چند گزینه ای و سؤالات تشریحی را پاسخ دهید تا شانس قبول شدن داشته باشید.

 نحوه ثبت نام در آزمون CFA

برای ثبت نام در آزمون CFA، شما باید به وب سایت CFA Institute مراجعه کنید و در آزمون CFA ثبت نام کنید. فرآیند ثبت نام شامل بررسی شرایط واجد شرایط بودن برای ثبت نام در برنامه CFA، داشتن یک شناسه معتبر (گذرنامه یا کارت هوشمند)، امضای بیانیه رفتار حرفه ای، پرداخت هزینه ثبت نام و هزینه یک باره عضویت، انتخاب یک دوره آزمون و یک سطح آزمون و تعیین محل آزمون می باشد. 

زمان و اعتبار آزمون CFA

آزمون CFA یک آزمون سه بخشی است که مبانی ابزارهای سرمایه گذاری، ارزش گذاری دارایی ها، مدیریت سبد دارایی و برنامه ریزی ثروت را آزمایش می کند. این آزمون معمولا توسط کسانی که در زمینه های مالی، حسابداری، اقتصاد یا کسب و کار فعالیت می کنند، به پایان رسیده است. برای پاسخ دادن به هر سطح آزمون، شما باید در یک پنجره آزمون خاص ثبت نام و شرکت کنید. هر پنجره آزمون شامل چندین تاریخ آزمون است که ممکن است برای هر داوطلب متفاوت باشد. شما می توانید تاریخ و محل آزمون خود را با پرداخت هزینه اضافی تغییر دهید.
نتایج آزمون CFA حدود 5 تا 8 هفته بعد از پایان دوره آزمون، بسته به سطح آزمون، اعلام می شود. شما نتیجه "قبول" یا "رد" خود را به همراه اطلاعات در مورد عملکرد سطح موضوع خود دریافت خواهید کرد. برای پاسخ دادن به هر سطح آزمون، شما حداکثر 6 بار فرصت دارید. نتایج آزمون CFA منقضی نمی شوند و شما ملزم به ثبت نام هر سال نیستید. همچنین، هیچ محدودیت زمانی برای تکمیل برنامه CFA وجود ندارد.

  

هزینه آزمون CFA

هزینه ثبت نام در آزمون CFA شامل دو بخش هزینه یک باره عضویت و هزینه ثبت نام در هر سطح آزمون می باشد. هزینه یک باره عضویت 350 دلار است و فقط در اولین باری که در برنامه CFA ثبت نام می کنید پرداخت می شود. هزینه ثبت نام در هر سطح آزمون بستگی به زمان ثبت نام شما دارد. اگر در مدت مشخص شده برای ثبت نام اولیه اقدام کنید، هزینه 900 دلار است. اگر در مدت مشخص شده برای ثبت نام استاندارد اقدام کنید، هزینه 1200 دلار است. همچنین، اگر بخواهید تاریخ یا محل آزمون خود را تغییر دهید، هزینه 250 دلار را باید پرداخت کنید.

مجموعه میستری پی پرداخت هزینه آزمون CFA شما را با دسترسی به درگاه های معتبر ارزی پرداخت کرده و ثبت نام شما را نهایی می کند.